50670-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Möbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmöbler för forensisk arbetsplats
Referensnummer: 930-A532.826/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans och montering av kontorsmöbler för forensisk arbetsplats till Nationellt forensiskt centrum (NFC) i Linköping.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39130000 Kontorsmöbler, 39131000 Kontorshyllor, 39132500 Rullvagnar för kontor, 39141300 Förvaringsskåp, 39150000 Diverse möbler och utrustning, 39151200 Arbetsbänkar, 39180000 Laboratoriemöbler, 39181000 Laboratoriebänkar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i sex (6) avtalsområden. Leverantörer kan lämna anbud på ett, flera eller samtliga avtalsområden
Avtalsområde A Arbetsbord
Avtalsområde B Skärmar
Avtalsområde C Toolbar
Avtalsområde D Förvaring
Avtalsområde E Arbetsbord (ESD)
Avtalsområde F Förvaring (ESD)
Kontrakt kommer att tecknas med en (1) leverantör per avtalsområde, under förutsättning att det finns tillräckligt många kvalificerade anbud.