Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård BTH i Karlskrona och/eller Karlshamn.
Referensnummer: BTH-2.4.1-0359-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av lokalvårdstjänster BTH, campus Karlskrona och campus Karlshamn. Varje campus är ett eget upphandlingsobjekt, och anbud kan lämna på ett campus eller båda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90911200 Städning av byggnader, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling gäller lokalvårdstjänster i Blekinge Tekniska Högskolas lokaler på campus Karlskrona och på campus Karlshamn. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör per campus. Varje campus utgör ett eget upphandlingsobjekt och anbudsutvärdering kommer att ske för respektive campus separat. Anbud kan läggas på ett campus eller båda.