50683-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Tjänster utförda av vårdpersonal
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningsföretag gällande Sjuksköterska, Arbetsterapeut samt Sjukgymnast/Fysioterapeut.
Referensnummer: UH-2022-159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Bemanningsföretag för inhyrning av Legitimerad sjuksköterska, arbetsterapeut, fysioterapeut/ sjukgymnast.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Krav på tjänst: Legitimerad arbetsterapeut och sjukgymnast/fysioterapeut.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska tillhandahålla och förmedla bemanningspersonal som kan avse både korta och längre bemanningsuppdrag. Behov av utförande av uppdrag kan avse samtliga tider på dygnet. Utförande av uppdrag ska ske i enlighet med villkoren i ramavtalet, kontraktsvillkoren och de krav som uppställs i upphandlings¬doku¬mentet. I detta ingår att leverantören kontinuerligt ska rekrytera personal inom aktuellt tjänsteområde för att säkerställa att leverantören tillhandahåller personer med efterfrågad kompetens och lämplighet i den omfattning som krävs.
Leverantören svarar för att detta efterlevs av bemanningspersonal samt att bemanningspersonal uppfyller de krav som ställs för respektive anbudsområde. Leverantören ska kontrollera att uthyrd person innehar giltig yrkeslegitimation innan uppdrag påbörjas. Sådan kontroll ska ske med Socialstyrelsen (HoSp).
Krav på tjänst: Legitimerad sjuksköterska.
Del nr: 2