506855-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Logistik- och leveranstjänster av förbrukningshjälpmedel i hemmet.
Referensnummer: SLSO 17-1928
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av logistik- och leveranstjänster för verksamheten Förbrukningshjälpmedel i hemmet (FHH). Tjänsterna ska omfatta lagerhållning, transport och innefattar ett helhetsansvar för logistikkedjan.
Leverantören ska äga lagret.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60161000 Pakettransporter, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering, 79991000 Lagerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppförandekod.
Anbudsgivaren ska i sitt arbete som utförs för Beställarens räkning följa Stockholms läns landstings vid var tid gällande uppförandekod för leverantörer, se bilaga 1 - Uppförandekod för leverantörer.
Omfattning.
Beställaren bjuder in till att lämna anbud på Logistik- och leveranstjänster av förbrukningshjälpmedel i hemmet.
Tidigare år har Beställarens årliga kostnad för Logistik- och leveranstjänster av förbrukningshjälpmedel i hemmetuppgått till cirka 50 000 000 SEK. Därtill tillkommer kostnad för inköp av förbrukningshjälpmedel till ett uppskattat värde uppskattat till 350 000 000 SEK/årligen.
Verksamheten riktar sig i huvudsak till privatpersoner i behov av hjälpmedel vilka är folkbokförda inom Stockholms län.
Produktområdena är följande:
Inkontinensartiklar,
Kompressionsartiklar enligt standardsortiment,
Förband och sårvårdsmaterial,
Diabeteshjälpmedel,
Näringspreparat med tillbehör.
Övergripande mål och syftet med denna upphandling är att säkerställa en tillförlitlig distributionslösning för förbrukningshjälpmedel i hemmet vilket inkluderar inköp, lagerhållning och leverans.
Anbudsgivaren ska köpa in och äga Produkterna på Beställarens vid var tid upphandlade Produktsortiment. Vidare ska Anbudsgivaren tillhandahålla lagret och det åligger denne att optimera sitt lagersaldo för att leva upp till de i förfrågan angivna villkoren för leverans. Anbudsgivaren ska även hantera leverans av Produkterna till Brukarna.
Beställaren kommer att anta en anbudsgivare för hela uppdraget. Upphandlingen är inte lämplig att dela upp då Uppdraget kräver en sammanhållen kedja av inköp, lager och leverans.
Beställaren kan inte garantera några volymer under avtalstiden. Beställaren kommer att göra Beställningar som står i relation till Beställarens behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden. Beställaren gör dock bedömningen att volymen för tjänsterna uppgår till cirka 50 000 000 SEK årligen, samt att behovet av produkter kommer att öka i framtiden och därmed volymen.
Avtalstid.
Avtal tecknas för perioden 2018-06-01 - 2022-05-31 eller om det tecknas senare; från det datumet och fyra (4) år framåt. Beställaren har rätt, men ingen skyldighet, att förlänga avtalet med två (2) år. Sådan förlängning ska ske skriftligt och påkallas senast sex (6) månader innan avtalets slutdatum.
Vid avtalstidens slut upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning.
Förteckning över upphandlingsdokumentet.
Upphandlingsdokumentet är den upphandlande myndighetens underlag för upphandlingen. Det avser att ge saklig och allsidig information om förutsättningarna för upphandlingen och uppdraget.
Upphandlingsdokumentet omfattar följande delar:
1. Anbudsinbjudan
2. Kravspecifikation
3. Avtalsvillkor
Bilaga 1 - Stockholms läns landstings uppförandekod för leverantörer.
Bilaga 2 - Stockholms läns landstings Miljöprogram 2017-2021.
Bilaga 3 - E-faktura.
Bilaga 4 - Specifikation för systemintegration med Leverantör.
Bilaga 5 - Statistik.
Bilaga 5 - Statistik Snabb analys och struktur.
Bilaga 6 - E-kommunikationsavtal samt allmänna villkor.
Bilaga 7 - Personuppgiftsbiträdesavtal.
Bilaga 8 - Informationshantering.
Bilaga 9 - Sekretessavtal och sekretessförbindelse.
Bilaga 10 - Vårdhygien SFVH.
Bilaga 11 - Hållbarhet.