Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av textilier inklusive tvättservice.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hyra av textilier inklusive tvättservice när det gäller personalkläder och lakan, handdukar m.m. Upphandlingen är en samordnad upphandling mellan Kristianstad kommun, Osby kommun och Östra Göinge kommun där sistnämnda är den samordnande upphandlande myndigheten. Upphandlande myndigheter avser teckna ramavtal för en period om tre år med möjlighet till förlängning i ett (1) år. Avtalsstart gäller från första leverans. Uppskattad första leverans beräknas ske i februari/mars 2018.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen