Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt kött och charkuteriprodukter
Referensnummer: 2020-37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställarens behov av färskt kött, charkuteri- och korvprodukter för enheter inom skolverksamhet, servicehus, centralkök, förskolor m.fl. Omfattar även samverkanskommunerna Borgholm, Emmaboda, Mörbylånga, Nybro och Torsås samt Kalmarsunds Gymnasieförbund.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15110000 Kött, 15131120 Korvprodukter, 15131134 Blodpudding och övrig blodkorv, 15131410 Skinka, 15131620 Nötfärs
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen