507014-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Systempartner utbildningsmateriel
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 20: Utbildnings- och simuleringstjänster på försvars- och säkerhetsområdet
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Framgår av upphandlingsdokumenten
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal månader: 12
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 42 000 000 SEK
Kontraktens frekvens och värde: Värdet är beräknat på samtliga år plus eventuella optioner (7 år totalt)
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarets materielverk uppmanar härmed till att lämna anbud i FMV:s upphandling av Ramavtal avseende konsulttjänster för systemarbete och stöd till FMV samt FM projekt inom utbildningsmateriel. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för upphandlingen.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71300000 Ingenjörstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Framgår av upphandlingsdokumenten
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Förlägning av avtalstid