507054-2019 - ResultatSverige-Kiruna: Nätutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksprodukter, IT-avdelning, Kiruna kommun
Referensnummer: 2019-022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32420000 Nätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kiruna kommun inbjuder Er härmed att lämna anbud på rubricerad förfrågan. Kommunen har under ett antal år arbetat med att förändra sin nätinfrastruktur för att kunna leverera bättre tillgänglighet, högre säkerhet och möjliggöra för en ökad kapacitet i nätverket med fler anslutna enheter.
Vi har konverterat ca 1/3 av vår miljö till den nya strukturen med gott resultat. Under de närmaste åren kommer vi att investera i ytterligare switchar, accesspunkter och liknande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 32500000 Telekommunikationsmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen