507165-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Samverkanspartner Västerås resecentrum
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelSamverkanspartner Västerås resecentrum
BeskrivningUppdraget omfattar projektering och byggnation i samverkan avseende nytt resecentrum och bussterminal i Västerås. Genomförandet i samverkan sker i fas 1 (systemhandling och planering inför fas 2) samt i fas 2 (bygghandlingsprojektering och byggnation). Se även www.vasteras.se/resecentrum (http://www.vasteras.se/resecentrum) för mer information. Förfrågningsunderlaget kommer preliminärt att annonseras under juni 2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97573:Lot:1