507172-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceresor 2024
Referensnummer: RJL 2022/731
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar tjänsten att utföra köruppdrag, avseende Serviceresor, som förmedlas via beställarens beställningscentral.
Serviceresorna ska utföras med för köruppdragen anpassade och av beställaren godkända fordon i form av personbilar och specialfordon. Upphandlingen avser följande transporttjänster:
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anslutningsresor
Ersättningstrafik för tåg/buss
Färdtjänst (Lag 1997:736 om färdtjänst)
Närtrafik
Riksfärdtjänst (Lag 1997:735 om riksfärdtjänst)
Sjukresor (Lag 1991:419 om resekostnadsersättning vid sjukresor) och (Hälso- och sjukvårdslag (2017:30) AVDELNING III § 6 7 kap)
Övrig anropsstyrd trafik
I tjänsten ingår att tillhandahålla följande fordonstyper totalt:
57 st. Personbilar
95 st. Specialfordon Klass 1
41 st. Specialfordon Klass 3
Definitioner av fordonstyper återfinns i Dokument C Uppdragsbeskrivning Serviceresor 2024.
Åtagandet är uppdelat i 45 trafikpaket.
Fordonen förväntas utföra uppskattningsvis 600 000 Serviceresor per år (utfall år 2022), vilket motsvara cirka 91 procent av regionens Serviceresor.
År 2021 var utfallet 550 000, cirka 95 procent av regionens Serviceresor.År 2020 var utfallet 467 000, cirka 94 procent av regionens Serviceresor.
Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Kontraktsvärdet uppskattas till 243 miljoner kronor per år.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Modellavtal, Uppdragsbeskrivning inkl. bilagor.
Avtalsperiod
Ramavtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast . Trafikstart sker 2024-09-01, ramavtalet gäller till och med 2028-08-31.Förlängningsperioder saknas.
Efter avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.
Upphandlingsvärde
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är kr. Takvolym för detta ramavtal inklusive optioner är 1,3 miljader kr.
Notera att med takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga, med undantag för takvolymen, i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Beställaren garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.