507185-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Bjuv: Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll av offentlig belysning inom Bjuvs kommun
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser drift (ej energi) och underhåll av kommunens offentliga belysning inom Bjuvs kommun enligt tekniska anvisningar. Det förekommer både omätta och mätta anläggningar. All gatubelysning (ej park- och tunnelbelysning) har under 2014-2017 blivit moderniserad till LED-armaturer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50232100 Underhåll av gatubelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen tar emot felanmälan och entreprenörens tjänster avropas vid behov av enstaka eller samlade åtgärder. Jour och beredskap ingår.
Entreprenaden omfattar översiktligt följande:
— Förebyggande underhåll
— Inspektion
— Kontroll
— Enstaka Armaturbyten
— Stolpbyten (rost- eller rötskada)
— Övriga underhållsarbeten
— Felavhjälpning
— I stolpcentral, gruppledning och armatur
— Skadegörelse
— TFF skador (Trafikförsäkringsföreningen)
— Kraftkabelbyten
— Övrigt underhåll
— Jour
— Ombyggnad och mindre utbyggnad med maximalt 20 armaturer,
— Armaturbyte (enheter i t ex parkområden, investering)
— Dokumentation av arbete
— Övriga arbeten