507200-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad vid akutmottagningen i Visby
Referensnummer: 2018/2508
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland har beslutat att bygga om och bygga ut akutmottagningen på Visby lasarett. Det ska även tillskapas mer yta för intensivvårds-, operations-­ och röntgenavdelning, dessa lokaler är ämnade för enkel vård, administration m.m.
Denna upphandling avser totalentreprenad med utökad samverkan s.k. partnering.
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Beställaren ämnar att i samverkan med upphandlad entreprenör utreda, projektera och utföra om- och tillbyggnad av Visby lasaretts akutmottagning. Där till skall i entreprenaden ytterligare lokaler tillskapas i anslutning till akutmottagningens tillbyggnad, dessa lokaler är ämnade för enkel vård, administration m.m.. Beställarens syfte med samverkan är att i ett tidigt skede få nytta av entreprenörens kunskap och tidigare erfarenheter och på så vis uppnå största möjliga effektivitet avseende tid, kvalitet och ekonomi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215142 Byggnation av intensivvårdsavdelning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Gotland har beslutat att bygga om och bygga ut akutmottagningen på Visby lasarett. Det ska även tillskapas mer yta för intensivvårds-, operations­- och röntgenavdelning, dessa lokaler är ämnade för enkel vård, administration m.m.
Beställaren ämnar att i samverkan med upphandlad entreprenör utreda, projektera och utföra om- och tillbyggnad av Visby lasaretts akutmottagning. Där till skall i entreprenaden ytterligare lokaler tillskapas i anslutning till akutmottagningens tillbyggnad, dessa lokaler är ämnade för enkel vård, administration m.m. Beställarens syfte med samverkan är att i ett tidigt skede få nytta av entreprenörens kunskap och tidigare erfarenheter och på så vis uppnå största möjliga effektivitet avseende tid, kvalitet och ekonomi.