507207-2017 - ResultatSverige-Tomedilla: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts för särskoleelever april 2017.
Referensnummer: KS 2017/396
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Skolskjutstransporterna ska ske till grundsärskola, träningsskola samt gymnasiesärskola. Skolskjuts ska även tillhandahållas till elever placerade i centralt beslutade särskilda undervisningsgrupper i barn och utbildnings regi, dessa finns för närvarande på Smedstorps skola samt Kastanjeskolan. Även skolskjutsar för elever som under en kortare eller längre period inte själv kan transportera sig, ingår om dessa inte täcks av försäkring (rektor beslutar kring dessa transporter). Exempel kan vara elever som drabbats av sjukdom eller blivit opererade och som med eller utan rullstol behöver transport till skolan.
Skolskjutsen ska ske varje skoldag, minst 178 dagar per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tomelilla kommun inbjuder till att lämna anbud på skolskjuts avseende särskolelever och elever i särskilda undervisningsgrupper i Tomelilla kommun.