507208-2022 - ÄndringSverige-Umeå: Kenneltjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppstallning om omvårdnad av hundar
Referensnummer: 600-4982-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98380000 Kenneltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västerbotten upphandlar tjänsten Uppstallning om omvårdnad av hundar i Västerbottens län.
Länsstyrelserna övertar uppgiften att praktiskt verkställa omhändertagande av djur enligt djurskyddslagen och tillsynslagen dagtid. Kvällar och helger har Polisen fortfarande kvar uppdraget och ska därför även kunna avropa från detta avtal.
Upphandlingen är ett rangordnat avtal och avtal kan tecknas med upp till 4 leverantörer.