507227-2017 - ResultatSverige-Värnamo: Ekonomiska informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem.
Referensnummer: UHN.2017.11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekonomisystemet ska vara ett realtidssystem. Det ska vara baserat på ett integrerat koncept i meningen att moduler och funktioner syftar till att stödja administrativa arbetsprocesser och arbetsflöden.
Ekonomisystemet förutsätts ha alla grundläggande funktioner som behövs för att på ett effektivt sätt bedriva ett ekonomiadministrativt arbete. Därför kommer många självklara funktioner inte att efterfrågas explicit – dessa förutsätts finnas i ett ekonomisystem som är etablerat på marknaden och som vänder sig till en organisation av vårt slag. Vi förutsätter vidare ekonomisystemet uppfyller gällande lagar och uppdateringar av systemet följer inom svensk lagstiftning.
Värnamo kommun ser framför sig ett ekonomisystem med stor användbarhet. Tillgängligheten är viktig och systemet bör kunna accessas via mobila enheter som t ex smartphone och surfplattor med operativsystem iOS, Android och Windows OS.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48812000 Ekonomiska informationssystem, 48444100 Faktureringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen