Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekteringstjänster för trafiksignaler.
Referensnummer: UH-2017-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal konsulttjänster avseende ny- och omprojektering av trafiksignaler. Avtalets omfattning sträcker sig från mindre trafiktekniska lösningar till fullständiga trafiksignalanläggningar.
Ramavtal tecknas med högst tre rangordnade konsulter, förutsatt att det finns minst tre som uppfyller kvalificeringskraven.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen