Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Plankan 24 Nyproduktion av flerbostadshus samt takpåbyggnad
Referensnummer: 18/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211340 Byggnation av flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Svenska Bostäder avser att på totalentreprenad uppföra nyproduktion
Av 92 lägenheter, varav 50st är studentlägenheter, på kv. Plankan 24´s innergård. Entreprenaden omfattar även påbyggnad av 66st lägenheter på befintlig huskropp inom kvarteret.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen