507376-2020 - ResultatSverige-Nyköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vakuumbiopsi Bröstdiagnostik Region Sörmland
Referensnummer: IN-IN19-0363
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser köp av en (1) st. utrustning för Vakuumbiopsi Bröstdiagnostik inklusive förbrukningsmaterial i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Utrustningen kommer att placeras på Radiologiska kliniken på Mälarsjukhuset, Eskilstuna.
Upphandlingen omfattar: - Leverans av aktuell utrustning inkl. intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.- Klinisk och teknisk dokumentation.- Utbildning av klinisk och teknisk personal.- Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen. - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid. - Option på teknisk serviceutbildning. - Option på ytterligare en (1) st utrustning, till Region Västmanland.- Option på två (2) st. tillbehör för MR-ledd biopsi. Var av en (1) st. till Region Västmanland.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar: - Leverans av aktuell utrustning inkl. intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.- Klinisk och teknisk dokumentation.- Utbildning av klinisk och teknisk personal.- Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen. - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid. - Option på teknisk serviceutbildning. - Option på ytterligare en (1) st utrustning, till Region Västmanland.- Option på två (2) st. tillbehör för MR-ledd biopsi. Var av en (1) st till Region Västmanland.