507456-2024 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Nybyggnad Värnamo fotbollsarena
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNybyggnad Värnamo fotbollsarena
BeskrivningVärnamo fotbollsarena, del av Ljusseveka 2:1, Värnamo kommun. Nybyggnad av fotbollsarena, tillfartsväg och parkering. Upphandlingsform: Generalentreprenad Upphandlingsförfarande: Öppet förfarande Entreprenadform: Totalentreprenad I förhållande till avbruten upphandling KS.2023.205 har text under rubrik ”Krav på ekonomisk och finansiell ställning” under kod AFB.52 i handling 6.01.01 Administrativa föreskrifter justerats. I övrigt oförändrade förutsättningar, krav och villkor.
Föregående meddelande896-2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:83902:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar