507519-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Kirurgiska instrument
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kirurgiska instrument
Referensnummer: VF2018-0015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33169000 Kirurgiska instrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny upphandling av kirurgiska instrument. 5 olika kategorier, engångsinstrument, avdelningskvalite, operationskvalite, övrigt sortiment och ev tandvård.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2018-0015 Kirurgiska instrument
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper: Engångsprodukter Prod.grupp 50-67Avdelningskvalité Prod. grupp 68-78 Operationskvalité Prod. grupp 79:1-21, 80:1-19, 81:1-19, 82:1-10, 83:1-17 och 84:1-3 Övriga Instrument Prod.grupp 79:22-50, 80:20-50, 81:20-50, 82:11-50, 83:18-50 och 85:1-50
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 5 800 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2019-04-01
Avtalets beräknade slutdatum: 2021-03-31
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 232 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33141121 Kirurgiska suturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ny upphandling av kirurgiska instrument. 5 olika kategorier, engångsinstrument, avdelningskvalite, operationskvalite, övriga instrument.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper: Engångsprodukter Prod. grupp 50-67 Avdelningskvalité Prod.grupp 68-78 Operationskvalité Prod.grupp 79:1-21, 80:1-19, 81:1-19, 82:1-10, 83:1-17 och 84:1-3 Övriga Instrument Prod. grupp 79:22-50, 80:20-50, 81:20-50, 82:11-50, 83:18-50 och 85:1-50