507559-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll och support av Bosko och Stockholms Skolwebb.
Referensnummer: 2.4.2-8860/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Underhåll och support av Barnomsorg och skola (Bosko) som består av en standardprodukt (Procapita) med integrationer mot Stockholms stads behörighetssystem och övriga skolsystem samt Stockholms Skolwebb (edwise) som är en integrerad modul i Procapita.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Procapita är utbildningsnämndens IT-stöd som används av skolledning och administratörer för administration av barn och elever. edWise är utbildningsnämndens lärplattfom och används av elever, pedagoger och vårdnadshavare bland annat för elevdokumentation, utvecklingssamtal, frånvaro etc. edWise är integrerat med Procapita och ett flertal andra applikationer i befintliga skolsystem t ex e-post. Staden äger i tid obegränsade licenser för applikationen Procapita och edWise. Nuvarande avtal sträcker sig till 2017-12-31. Stadens installation av Procapita och edWise med tillhörande kundanpassningar och integrationer utgör en del av utbildningsnämndens lärplattform. För att fortsatt kunna nyttja Procapita respektive edWise efter avtalstidens slut, är det nödvändigt att utbildningsnämnden får tillgång till produktsupport och underhåll på Procapita och edWise.