50757-2019 - ResultatSverige-Härnösand: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för Hållbar samhällsutveckling
Referensnummer: 18RS9745
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland upphandlar konsulttjänster för Hållbar samhällsutveckling.
Enheterna Miljö och Hållbarhet samt Kollektivtrafik och Infrastruktur avser upphandla ett ramavtal med konsulter som kan avropas för insatser inom enheternas respektive sakområden. Tjänsterna fokuseras till uppdrag inom utredning, processtöd samt utvärdering/följeforskning.
Anbud kan lämnas på verksamhetsområde 1 Miljö och Hållbarhet och/eller på område 2 Kollektivtrafik och infrastruktur.
Upphandlingsföremål
Region Västernorrland upphandlar konsulttjänster för Hållbar samhällsutveckling enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 90700000 Miljötjänster, 90710000 Miljöledning, 90712000 Miljöplanering, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen