Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och inköp av markmaterial 2023
Referensnummer: UPH/2023:34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Sunne kommun upphandlar transport och köp av markmaterial så som sand, grus, krossprodukter, makadam m.m. samt transport av bortforsling markmaterial. Upphandlingen är uppdelad på transport inkl. material samt bortforsling markmaterial. Avståndet från Sunne kommun (adress anges i underlaget) till täkt får inte överstiga 50 km. Samtliga villkor ska uppfyllas vid avtalsstart.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen