507579-2019 - PlaneringSverige-Norrköping: Prenumerationstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Prenumerationstjänster
Referensnummer: 2019-19852
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79980000 Prenumerationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Om RFI
Kriminalvården inbjuder Er härmed att svara på denna RFI (Request For Information) avseende vissa frågeställningar inför upphandling avseende prenumerationstjänster. Även SMHI, Sjöfartsverket och Transportstyrelsen beräknas ingå i kommande upphandling.
Kriminalvården använder RFI för att ge potentiella leverantörer möjligheter att lämna synpunkter inför kommande upphandlingar inom området, främst på specifika funderingar kring området.
Kriminalvården vill genom RFI:
Öka dialogen med leverantörer på marknaden.
Utveckla och förbättra våra upphandlingsdokument.
Öka intresset för aktuella upphandlingar.
Få in fler anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI avseende prenumerationstjänster. Ingen upphandling.