507594-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Broby: Tryckta böcker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läromedel
Referensnummer: KS 2018/01264.20.2, KS/2018:506 050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22110000 Tryckta böcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Läromedel, tryckta och interaktiva läromedel till kommunerna inom samarbetet Skåne Nordost. Upphandlingen genomförs som en samordnad upphandling mellan Bromölla, Hässleholm, Kristianstad, Osby och Östra Göinge kommun.
Till tryckta läromedel räknas tillhörande multimedia och övningsböcker. Interaktiva läromedel är all form av e-läromedel som utgörs av olika digitala och webbaserade lösningar som kan användas i datorer, surfplattor och interaktiva tavlor. Upphandlingen omfattar läromedel och annat förlagsutgivet undervisningsmaterial till förskola, förskoleklass, grundskola, gymnasieskola, kommunal vuxenutbildning, särskola, SFI, lärar- och fortbildningslitteratur, lärarkalendrar och facklitteratur till kommunernas övriga förvaltningar. Upphandlingen omfattar inte skönlitteratur, biblioteksböcker, tidningar och tidskrifter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22110000 Tryckta böcker, 22111000 Skolböcker, 22112000 Textböcker, 22114000 Lexikon, kartor och notböcker, 22114500 Uppslagsböcker, 22830000 Övningsböcker, 80420000 E-lärande
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen