Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel färsk frukt och grönsaker samt potatis.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03220000 Grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende färsk frukt och grönsaker samt potatis för leverans storkök tillhörande Västra Götalandsregionen samt Göteborgsoperan och Göteborgssymfonikerna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av färsk frukt och grönsaker samt potatis för leverans storkök tillhörande Västra Götalandsregionen samt Göteborgsoperan och Göteborgssymfonikerna.
Avtalet planeras gälla 2 år från och med den 2018-02-01 med möjlighet till förlängning upp till 24 månader. Avtalsvärdet per år uppskattas till 9,3 miljoner kr.
Upphandlingen kommer att ligga till grund för ett ramavtal med en leverantör.