507602-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter medelstora projekt inställelseort Eksjö
Referensnummer: 4223/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta avtal omfattar vidare tekniska konsulttjänster inom ramar uppdragna enligt ovan och där kostnaden för tekniska konsulter för projektering av projektet som helhet, av avroparen vid avropstillfället, bedöms överstiga beloppsgränser satta i Fortifikationsverkets riktlinjer för ramavtal med tekniska konsulter (om inte ramavtal annars saknas för tekniskt och geografiskt delområde, i sådant fall även under beloppsgränsen).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen