Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Stiftelse
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsförvaltning och verksamhets- anknutna tjänster – service till medicinsk forskningsmiljö
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar fastighetsförvaltning och verksamhetsanknutna tjänster/service till medicinsk forskningsmiljö. Entreprenören som upphandlas, ska se till att CMM uppnår målet med upphandlingen och se till att fastighetens funktioner upprätthålls till 100 %. Konsekvenserna av att fastighetens funktioner inte upprätthålls kan bli mycket allvarliga då forskningsmiljön är känslig för avbrott (Se SF0.31).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen