Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skydds- och arbetskläder
Referensnummer: 18-00063
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att säkerställa att Sjöfartsverkets behov av skyddskläder och arbetskläder fylls på bästa sätt under hela avtalsperioden.
De produkter som denna upphandling avser nyttjas inom Sjöfartsverkets verksamheter och omfattar produkter som ska nyttjas för arbete till sjöss, byggarbeten, elarbeten, klättring i master m.m.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Block A
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder
Upphandlande myndighet har rätt att till varje block, avropa ytterligare ex. specialstorlekar tillhörande samma märke/leverantörsserie som den offererade artikeln, men som inte efterfrågats. Storlekar som ex. D-storlekar och kort respektive längre benlängd. Detta avropas från Leverantörens egen nettoprislista för övrigt sortiment.
Block B
Del nr: 2
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta anbudsområde innefattar produkter som:
Sommarjackor, Foder till sommarjackor, Varselkläder sommarjacka – för arbete vid väg, Varselkläder sommarjacka och Sommarbyxa Stretch
Block C
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 18130000 Specialarbetskläder, 18400000 Specialkläder och tillbehör, 37411000 Vintersportutrustning, 37414800 Överlevnadsoveraller
Vinteroverall/Sjöoverall
Block D
Del nr: 4
Ytterligare CPV-kod(er) 18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 18234000 Byxor
Sommarbyxa Stretch för Helikopterenheten
Block E
Del nr: 5
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18143000 Skyddskläder, 18220000 Impregnerade kläder, 18221000 Regnkläder, 18400000 Specialkläder och tillbehör
Block F
Del nr: 6
Ytterligare CPV-kod(er) 18200000 Ytterkläder, 18220000 Impregnerade kläder, 18221000 Regnkläder
Regnställ/Oljeställ