507670-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Inspektion av ventilationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
OVK (obligatorisk ventilationskontroll)
Referensnummer: UH-2019-297
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315410 Inspektion av ventilationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser löpande besiktning av ventilationssystem (OVK) för Skellefteå kommun, Skellefteå Airport, Norsjö kommun, Norsjö lägenheter, Malåbostaden och Malå kommun.
För Skellefteå kommun är avtalet är rangordnat där den som är rang 1 får välja 50 % av jobben, rang 2 får välja 30 % av jobben och rang 3 får välja 20 % av jobben i respektive område. Denna rangordning med procentuell fördelning gäller på alla sex (6) områden för Skellefteå kommun. Om utsedd entreprenör inte hinner utföra sina åtaganden inom stipulerad tid så förbehåller vi oss rätten att ge det gällande uppdraget till annan utförare (bland antagna aktörer).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Pris för centralorten område CV enligt bilaga områdesindelning, ska avse fullbetald arbetare 100 %.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pris för centralorten område CÖ enligt bilaga områdesindelning, ska avse fullbetald arbetare 100 %.
Del nr: 2
Pris för ytterområdena SV enligt bilaga områdesindelning ska avse fullbetald arbetare 100 %.
Del nr: 3
Pris för ytterområdena SÖ enligt bilaga områdesindelning ska avse fullbetald arbetare 100 %.
Del nr: 4
Pris för ytterområdena NV enligt bilaga områdesindelning ska avse fullbetald arbetare 100 %.
Del nr: 5
Pris för ytterområdena NÖ enligt bilaga områdesindelning ska avse fullbetald arbetare 100 %.
Del nr: 6
Pris för Norsjö kommun och Norsjö Lägenheter ska avse fullbetald arbetare 100 %.
Del nr: 7
Pris för Malå kommun ska avse fullbetald arbetare 100 %.
Del nr: 8