507691-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Pumpar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pumpar för biogasproduktion samt avloppsreningsverk
Referensnummer: 22/136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42122000 Pumpar
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund, syfte och mål
Beställaren har till sin biogasproduktion och avloppsreningsverk behov av olika typer av pumpar. Pumparna är av varierande slag och används i de olika processerna. Utöver pumpar kommer även service, reservdelar och tillbehör till pumparna att efterfrågas.
Syftet med denna inbjudan är att informera och kvalificera Leverantörer inför kommande FFU. Intresserade leverantörer ska skicka in ansökan via Tendsign. Kvalificerade Leverantörer får därefter tillgång till FFU och har möjlighet att lämna anbud.
Målet är att upphandlingen ska resultera i ett eller flera ramavtal från vilka Beställaren kan avropa pumpar, service samt tillbehör som används i Beställarens verksamhet.
Omfattning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42122430 Centrifugalpumpar, 50511000 Reparation och underhåll av pumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen