507725-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eksjö: Mätutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljömätningsinstrument
Referensnummer: 22/113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38300000 Mätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avse miljömätningsinstrument inklusive installation, service, kalibrering och reservdelar till Kraftvärmeverket i Eksjö.
Eksjö Energi AB har behov av att byta ut sina befintliga miljömätningsinstrument vid Kraftvärmeverket i Eksjö. Miljömätningsinstrumenten används för kontinuerlig emissionsanalys av rökgaserna avseende stoft, CO, NOx, SO2, TOC (metan), HCL, HF, NH3, CO2, N2O, O2 samt fukt i rökgaserna.
Avtalets takvolym är 5 760 000 SEK för hela avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar.
När avtalets takvolym har uppnåtts upphör avtalet att gälla.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 760 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38410000 Mätinstrument, 38900000 Diverse mät- och provinstrument, 50410000 Reparation och underhåll av mät-, test- och kontrollapparater, 51210000 Installation av mätutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Eksjö Energi AB har behov av att byta ut sina befintliga miljömätningsinstrument vid Kraftvärmeverket i Eksjö. Miljömätningsinstrumenten används för kontinuerlig emissionsanalys av rökgaserna avseende stoft, CO, NOx, SO2, TOC (metan), HCL, HF, NH3, CO2, N2O, O2 samt fukt i rökgaser