507763-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Värdeförvaringsskåp
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala nyckel- och objektskåp inkl service 2021
Referensnummer: 2021/KSUH 0124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44421600 Värdeförvaringsskåp
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun har behov av elektroniska nyckelskåp för förvaring av nycklar och objekt (t.ex. mobiltelefoner). De elektroniska nyckelskåpen ska säkerställa att endast utsedda personer i verksamheten har tillgång till nycklarna och endast till de nycklar som de har behörighet till. Upphandlingen syftar till att träffa avtal med en leverantör för leverans, installation, funktionsgenomgångar och service- och underhållsavtal av elektroniska nyckelskåp.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39141300 Förvaringsskåp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän information
Tyresö kommun inbjuder er härmed att lämna anbud gällande "Digitala nyckel- och objektskåp" enligt de förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag.
Tyresö kommun har behov av digitala nyckel- och objektskåp för förvaring av nycklar, datorer & mobiltelefoner.De digitala skåpen ska säkerställa att endast utsedda personer i verksamheten har tillgång till nycklarna/objekten och endast till de nycklar/objekt som de har behörighet till. Systemet ska larma om nyckel saknas och möjliggöra spårbarhet avseende vem som har, eller har haft, en viss nyckel vid en viss tidpunkt.
Upphandlingen syftar till att träffa avtal med en leverantör för leverans, installation, funktionsgenomgångar och service- och underhållsavtal av digitala nyckel- objektskåp.
Avrop kommer att ske vid behov.
Ramavtalet är giltig i 4 år men kan sägas upp efter dom första 21 månader eller när som helst efter det med 3 månaders uppsägningstid. Serviceavtal ska täckas under ramavtalets giltighetstid.