507863-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni som tjänst
Referensnummer: Ks 1095/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna kontrakt med en leverantör av telefonitjänster för att tillgodose UM:s, behov av tjänster inom området Växel-, Operatör- och Kontaktcenterlösningar i enligt med avsnitt omfattning och avgränsningar. UM vill säkerställa och kvalitetssäkra att behovet av telefonifunktionalitet stödjer UM. UM vill tillhandahålla en driftsäker, kostnadseffektiv och flexibel kommunikationslösning för sina medarbetare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48444100 Faktureringssystem, 64214200 Telefonväxeltjänster, 64215000 IP-telefoni, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72510000 Administrativa tjänster för datorer, 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
UM har behov av en telefoniväxelfunktion för mobila anknytningar och fasta IP-baserade anknytningar, kontaktcenter, svarsgrupper, fasta- och mobila operatörstjänster samt webbaserad hantering av abonnemang, behörigheter, funktioner och hänvisning.
Specifikation av vara/tjänst
Operatörstjänster för fast telefoni
Operatörstjänster för mobil telefoni och mobil datakom för användare hos UM, inklusive mobiltäckning
Tjänster för säkerställande av mobil inomhustäckning (Optioner)
Fasta trafikpriser för mobila och fasta abonnemang
Telefonisystemtjänster
Växel- och hänvisningsfunktion
Kontaktcenter funktionalitet
Stödsystem för telefonist och användare
Funktioner och administration för svarsgrupp
Systemintegrationer
Statistikfunktioner
Införandeprojekt
Service och support
Utbildning
Administrativa tjänster
Stödsystem för tele- och dataadministration (webbportal för anknytningsadministration, beställning, leverans, etc)
Servicedesk för användar- och beställares kontakt med leverantören
Fakturering