507889-2020 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparation av storköksmaskiner
Referensnummer: 20/145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp ramavtal för löpande reparationer av storköksmaskiner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende reparation av storköksmaskiner.
Omfattning
Jönköpings kommun tillsammans med ett antal kommunala bolag, ämnar teckna ramavtal med Leverantörer rörande löpande behov av reparationer samt service i syfte att hålla storköksutrustning och maskiner i brukbart skick så länge det är ekonomiskt hållbart.
Upphandlingen avser reparationer av storköksmaskiner, ej hushållsmaskiner. Maskiner som detta gäller är bland annat diskmaskin typ tunnel-, entanks huv-, grovdiskmaskiner, blandningsmaskiner, kokeri, värmerier, elektriska kokgrytor, kombiugnar, stekbord, storköksspisar, lyftvagnar.
Följande fabrikat är i nuläget aktuella:
Rational, Metos, Electrolux, Hounö, Hällde, Granuldisk, Wexiö disk, Getinge, Convotherm,Wodschow, Robot Coupe, Hallins, Scanbox. (Det kan dock förekomma fler.)
Avrop kommer att ske fortlöpande. Omfattningens storlek kan idag inte bestämmas och Leverantören kan inte tillgodoräkna sig någon mängd.
Upphandlingen gäller ej kylarbeten.
Upphandlingen delas upp i 2 avtalsområden:
Avtalsområde 1. Öster och Centrum
Avtalsområde 2. Väster och Söder
Anbud kan lämnas på bägge avtalsområdena, men kontrakt tilldelas endast på ett avtalsområde.Anbudet gäller dock oavsett vilket område Leverantör vinner. I samband med att Leverantör lämnar anbud önskar Leverantör vilket område Leverantör helst vill verka inom med en Avtalsområdesfördelningsnyckel.
Historiskt årligt behov har varit ca. 1200 timmar per avtalsområde.
De kommunala bolagen avropar i det område där byggnaden finns.