Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2018-1001 HR Masterdata Telge AB
Referensnummer: TI 2018-1001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Telge AB omfattar stödfunktioner för de övriga koncernbolagen, HR, Ekonomi, IT, Kommunikation och gemensam service. Telge AB driver ett projekt kallat Plattform för Telges masterdata vilket syftar till att etablera en plattform för kvalitetssäkrade masterdata inom koncernen. Projektet har inledningsvis fokuserat på HR-masterdata. Ett sammanhållet koncerngemensamt systemstöd saknas idag vilket behöver upphandlas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen