508-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Databasadministratör för MUST STÖDK IT.
Referensnummer: 15FMV11895
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
— Designa databaser, tabeller och index;
— Analysera Sybase- och SQL-kod;
— Utveckla, installera, testa, och debugga lagrade procedurer och triggers;
— Konfigurera replikering;
— Granska och prestandaoptimera existerande Sybase- och SQL-kod;
— Ta fram förvaltningsplaner för databaser i drift.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen