Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elenergi
Referensnummer: KS 2021/241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Fysisk leverans av El, Spotpris med påslag samt Fysisk leverans av El, Spotpris med påslag samt Portföljmodell. Elen ska produceras med förnyelsebara källor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 36 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09310000 Elektricitet, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förbrukning för samtliga var under 2020 ca 14 500 MWh.