508096-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Telefonsvarartjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stödjande svarstjänster
Referensnummer: 2.7.2-39731/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79510000 Telefonsvarartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
IVO har egna anställda växeltelefonister vilka svarar på myndighetens huvudtelefonnummer. Vid vissa tider under arbetsdagen och vid planerad och oplanerad frånvaro kan dock antalet inkommande samtal bli så stort att IVO:s serviceåtagande inte kan hållas genom egna resurser. Därför avser IVO att upphandla en leverantör som kan tillhandahålla stödjande svarstjänster för belastningstoppar och frånvaro.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64214200 Telefonväxeltjänster, 79500000 Kontorshjälp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen