508107-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Renovering av byggnader
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av renoveringsentreprenad av fastigheten Pilträdet 11 hus 6
Referensnummer: FSK 2023/365
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggnaden på fastigheten Pilträdet 11 har nått sin tekniska livslängd och behöver rustas upp. Fastighetskontoret har fått i uppdrag att upphandla ett entreprenadkontrakt avseende renoverings - och ombyggnadsarbeten. Arbetet ska ske både utvändigt och invändigt.
Entreprenaden omfattar hyresgästanpassning till kontorslokal samt teknisk upprustning, Fastigheten ska anpassas till myndighetskrav avseende brand, utrymningssäkerhet, tillgänglighet, vvs-ledningar med mera.
Därutöver finns det ett behov av att restaurera fasad och fönster.
Notera att detta endast är en förhandsannons. Fastighetskontoret avser att annonsera den formella upphandlingen månadsskiftet november/ december. Samtliga villkor kommer att framgå i den formella upphandlingen. Preliminär entreprenadstart är Q1 2024.
Preliminär färdigställandetid är Q1 2025.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212314 Byggnadsarbeten: historiska monument eller minnesmärken, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45262690 Renovering av byggnader, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen