Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av webbaserad databastjänst
Referensnummer: ÅM2018-1185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48610000 Databassystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Åklagarmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten (fortsättningsvis kallade Myndigheterna) avser att gemensamt upphandla ett nytt gemensamt avtal för en webbaserad databastjänst som ska tillhandahålla uppgifter om personer, företag, fastigheter och fordon i Sverige, från offentliga källor så som Skatteverket, Transportstyrelsen, Bolagsverket och liknade.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 48611000 Programvara för databas, 48612000 Databashanteringssystem, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen