508128-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Arkitektoniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster 2018 Del 1
Referensnummer: 18142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster inom Umeå kommun och övriga avropsberättigade myndigheter och enheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Säkerhet i brand och byggnader
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Akustik och bullerkonsult
Del nr: 2
Arkitekt inredning
Del nr: 3
El och tele i mark och byggnader exklusive gatuprojektering
Del nr: 4
VVS (VS+VENT)
Del nr: 5
Konstruktion bygg
Del nr: 6
Arkitektur i byggnader
Del nr: 7
Stadsarkitekt
Del nr: 8
Planarkitekt
Del nr: 9
Styr och övervakning i byggnader
Del nr: 10
Miljökonsult
Del nr: 11
Tillgänglighetssakkunnig
Del nr: 12
Storkökskonsult
Del nr: 13