508176-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Konstgräs
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hybridgräsmatta till Gamla Ullevi
Referensnummer: 0244/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39293300 Konstgräs
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Got Event AB inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta Upphandlingsdokument gällande installation av färdig hybridgräsmatta av typen "Synthetic Carpet Based Natural Playing Surface” till Gamla Ullevi.
Leveransens omfattning
Upphandlingen omfattar leverans och installation av en matthybridplan för elitfotbollsmatcher med odlad gräsmatta av typen "Synthetic Carpet Based Natural Playing Surface” på Gamla Ullevi i Göteborg, Nationalarena för svenska damlandslaget i fotboll.
Gräsmattans mått:
Långsida: 107,4 m
Kortsida: 68,6 m
Total yta: ca 7 370 m²
I uppdraget ingår även borttagning av befintlig gräsmatta och nivåreglering av sandlagret med laser.
Mattan ska vara levererad och anlagd i mars 2024 och vara redo för matchspel 1 april 2024.
Upphandlande myndighet
Got Event AB
org nr: 556015-9823Box 349401 25 Göteborg
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236100 Mark- och grundarbeten: diverse idrottsanläggningar, 77314100 Anläggning av gräsmattor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontaktuppgifter
Ombud under upphandlingen
Fredrik Lindevall+46 (0)31 368 44 31 (tel)fredrik.lindevall@gotevent.se
Kontaktperson uppdraget
Christer Falk, chef Arenaservice+46 (0)31 - 368 45 37 (tel)Christer.Falk@gotevent.se
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling, Öppet förfarande.
Upphandlingen genomförs i ett steg. Alla leverantörer som önskar har rätt att delta och lämna anbud i upphandlingen. Deltagande leverantörer lämnar anbud och den upphandlande myndigheten eller enheten får förhandla med en eller flera anbudsgivare.
Antal leverantörer
Avtal kommer tecknas med en leverantör.