Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ROT SLOALYCKAN 1 & 2, STÖVELN 1 & 2
Referensnummer: IU23-72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet ämnar renovering på fastigheterna Sloalyckan 1 (Utmarksvägen 7A, 7B, 7C, 9D, 9E, 9F), Sloalyckan 2 (Utmarksvägen 1A-E, 3 A-C, 5A-H), Stöveln 1 (Utmarksvägen 11 A -11 B, 13A-13B) och Stöveln 2 (Utmarksvägen 15A- 15B, Västgötavägen 13 A-13D) med totalt 227 lägenheter belägna i Falkenbergs kommun. Syftet med projektet är att höja standarden för befintliga lägenheter för att bibehålla god förvaltning och sunda boenden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211341 Byggnation av lägenheter, 45262690 Renovering av byggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen