508240-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilpool
Referensnummer: 21005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser en extern bilpool för Umeå kommuns centrala verksamheter och för kommundelarna Holmsund, Hörnefors och Sävar samt övriga avropsberättigade. Bilpoolstjänsten ska bestå av ett bilpoolssystem (bokningssystem) och en fordonspark. Bilpoolen ska placeras utifrån behov och efterfrågan på olika platser, i första hand, inom Umeå kommuns tätort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antal fordon och platser kan förändras under avtalstiden. Angivna volymer gäller utan förbindelse under avtalstiden.
Volymerna har varit lägre än normalt p.g.a. pandemin.
Statistik 2020 Jan-jun
Antal bokningar/månad c:a 100 st
Antal km/månad c:a 3791
Antal timmar/månad c:a 367
Liten bil 60%
Elbil 21%
Mellanklassbil 19%
Antal p-platser per parkeringsplats, vart, hur många med el
Stadshuset Kuben
12 platser finns varav 4 med el/laddstolpe
7 bilar varav 3 el-bilar
P-huset Nanna
13 platser finns varav 8 med el/laddstolpe
6 bilar varav 1 el-bilar
Umestan
2 bilar (ingen el-bil då ingen ladd-stolpe finns)
Konstnärligt Camus
1 bilar (ingen el-bil då ingen laddstolpe finns)
Universitetet