508262-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Strömstad: Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pilen 5 SÄBO
Referensnummer: TN 2021-0773
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.1.4.
Kort beskrivning
Delar av befintligt sjukhus ska byggas om till verksamhet för särskilt boende. I huvudsak gäller följande: Delar av våningsplan 2, 3, 4 och 5 berörs av entreprenaden och där ska bland annat skapas 24 st boenderum, lokaler för administration, installation av hiss, tillbyggnad av passage, orangeri och balkong. Projektet ska indelas i tre etapper för verksamhetens möjlighet till omflyttning under entreprenadtiden. Berörd bruttoarea är ca 3100 m2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45262900 Balkongarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen