Som en del i den pågående stadsomvandlingen planerar Kiruna kommun att flytta hela, eller efter projektering i Fas 1, delar av gamla Brandstationen och Sjukstugan till det nya centrumområdet.
Uppdraget ska bedrivas som samarbetsprojekt av typen partnering/utökad samverkan. Anbudsgivaren bör inneha erfarenhet/kompetens av likvärdiga entreprenader samt bör ha erfarenhet av samarbetsprojekt för planering av arbetet och framtagande av budget (rikt kostnad) för totalentreprenaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111300 Demonteringsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen