Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp Av BH
Referensnummer: UH-2022-193
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18310000 Underkläder
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av BH till den personal och värnpliktiga som får utrustning tilldelad till sig. Upphandlingen avser tre stycken olika BH fördelat på tre (3) stycken anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - BH, sömlös, till fältuniform (M90)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18310000 Underkläder, 18321000 Bysthållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1: Upphandlingen omfattar ca 4250 Bhs / år.
Anbudsområde 2 -BH till fältuniform (M90)
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 18321000 Bysthållare
Anbudsområde 2: Upphandlingen omfattar ca 4250 Bhs / år.
Anbudsområde 3: BH tjänsteuniform (M/87)
Del nr: 3
Anbudsområde 3: Upphandlingen omfattar ca 2500 Bhs / år.