Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel, doseringsutrustning m.m.
Referensnummer: U-012-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39831210 Maskindiskmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköpscentralen Västervik inbjuder på uppdrag av Hultsfred, Högsby, Mönsterås, Oskarshamn, Vimmerby och Västerviks kommuner till anbudsgivning gällande leverans av storkökskemikalier såsom maskindiskmedel, torkmedel, avkalkningsmedel m.m. till diskmaskiner samt service på och tillhandahållande av tillhörande doseringsutrustning samt service av diskmaskinsutrustning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 42970000 Delar till diskmaskiner och maskiner för rengöring, påfyllning, paketering eller inslagning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen