508720-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Campusområdet och Ramavtal för Byggentreprenader.
Referensnummer: UH-2017-177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar två delar/kontrakt:
• Entreprenadkontrakt avseende Campusområdet (”Objektet”).
• Ramavtal för förnyad konkurrensutsättning av byggentreprenader avseende markanläggningsentreprenader inom gata, VA, grönyteteknik, belysning och terrassering. Enklare husbyggnation som överbyggnad till pumpstation och reservelkraftverk kan förekomma. (”Ramavtalet”).
De anbudsgivare som är intresserade av att vinna ett ramavtal måste lämna anbud på Objektet och tvärt om. Utvärderingen av Objektet kommer att avgöra vilka anbudsgivare som vinner ramavtal.
Beställaren inga garanterar volymer för ramavtalet men bedömer att dess värde kan komma att uppgå till 100 MSEK/år under avtalstiden.
Entreprenadkontrakt för Objektet tecknas med en leverantör.
Ramavtal tecknas med 5 leverantörer, förutsatt att så många giltiga anbud inkommer.
Avtalstiden för ramavtalet är 1+1+1+1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen